Twoja Krew Moje Życie

Poszukiwani Dawcy płytek krwi!

PILNE!POMOC na wagę ❤️ ŻYCIA ❤️

Kilka WAŻNYCH informacji👍⤵️⤵️⤵️⤵️⤵️⤵️⤵️
🔸 Co to są płytki krwi❓

Płytki krwi są małymi krwinkami obecnymi we krwi każdego człowieka. Są one potrzebne do prawidłowego krzepnięcia krwi. Chorzy, którzy nie mają wystarczającej ilości płytek krwi są narażeni na krwotok nawet z niewielkich ran, na nadmierne krwawienie podczas operacji lub na groźne dla życia krwotoki mózgowe.

🔸 Kto wymaga transfuzji płytek❓
Są to chorzy, także dzieci poddawani masywnej chemio i radioterapii z powodu nowotworów złośliwych i chorób krwi np. białaczki. U tych ludzi terapia uszkadza komórki szpiku kostnego, które tworzą płytki krwi.

Transfuzje płytek są również potrzebne ludziom operowanym z powodu chorób serca w krążeniu pozaustrojowym i w przebiegu intensywnej terapii po wypadkach komunikacyjnych w urazach wielonarządowych.

🔸 W jaki sposób otrzymuje się płytki do transfuzji❓

W procesie zwanym aferezą krwiodawca jest połączony przez wkłucie do żyły ze specjalnym aparatem zwanym separatorem komórkowym, który potrafi z przepływającej krwi wyodrębnić i zgromadzić same płytki krwi. Krwinki czerwone są podczas procedury oddawane dawcy z powrotem. Podczas procedury jest pobierana również niewielka ilość osocza, która jest potrzebna do zapewnienia płytkom warunków przeżycia.

🔸 Czy oddawanie płytek metodą aferezy jest bezpieczne dla dawcy❓
Oczywiście tak, każdy dawca przed oddaniem płytek ma sprawdzony ich poziom w swoim organizmie (norma 150-400 tys) zanim zostanie zakwalifikowany do oddania płytek. Organizm zdrowego człowieka w ciągu jednego dwóch dni normalizuje poziom płytek do poziomu sprzed zabiegu.

Nie ma możliwości zakażenia,gdyż wszelki medyczny sprzęt używany do zabiegu jest jednorazowy i jest on niszczony po użyciu po.

🔸 Kto może być dawcą płytek❓
Jeśli jesteś dawcą krwi pełnej, masz skończone 18 lat, nie przekroczyłeś 60 roku życia, ważysz co najmniej 50 kg możesz prawdopodobnie być dawcą płytek.

Musimy jednak mieć pewność, że posiadasz wystarczająco dużo płytek, aby być ich dawcą, dlatego dobrze jest, abyś przed oddaniem płytek chociaż raz oddał pełną krew ❗️

🔸 Czy oddawanie płytek jest skomplikowane i gdzie je możesz oddać❓
Płytki można oddawać tylko w siedzibie RCKiK przy ulicy Limanowskiego 42, najlepiej w godzinach rannych. Można je oddawać co miesiąc.

Po zakończeniu procedury można przystąpić do normalnej aktywności z wyłączeniem ćwiczeń gimnastycznych na siłowni i dźwigania ciężarów. Otrzymuje się na ten dzień zwolnienie z pracy.

🔸 Co trzeba zrobić by zostać dawcą płytek❓
‼Zgłoś w rejestracji RCKiK lub u lekarza chęć zostania dawcą płytek. Poinformujemy cię o wszystkich szczegółach!
JumpWorld Centrum Handlowe Echo Pizzahut leroy merlin Cukiernia Wasilewski Poczta-polska Burgerking Popgym Fogiel Radom Radio Plus Karczma Babajaga Karczma Bankrut Fundacja PKO BP Galeria Słoneczna Ferrero Dworek Anna Dami24 Cukiernia Słupek